Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

3 způsoby přenesení obrázku na dřevo

veledilo-3-zpusoby-preneseni-obrazku

 

Vzory vypalované do dřeva vypadají velmi efektně a jimi ozdobené výrobky mohou být krásnou dekorací, originálním upomínkovým předmětem nebo jedinečným osobním dárkem. Pyrografické vypalovací stanice navíc umožňují vytvářet obrazce ve dřevě prakticky každému, kdo disponuje základní zručností. Každý z nás má asi představu o tom, co by si do dřeva rád vypálil. Zdánlivě nejjednodušším způsobem vypalování je ten, při kterém umělec využije již existující vzor a přenese jej na dřevo. Mnohdy ale i zkušení milovníci pyrografie řeší, jak na to. Možností je hned několik, následující tři jsou těmi nejčastěji využívanými.

První způsob: tužka a papír

První způsob je zdaleka nejjednodušší a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Stačit vám bude jen obyčejná tužka. Postup přenesení vzoru, který se vám líbí, na dřevo je jednoduchý. Vyberte si obrázek, v počítači jej zmenšete na takovou velikost, ve které jej budete přenášet na dřevo (změřte si dřevěnou plochu, zvolte si velikost okrajů a podle toho zjistíte finální velikost) a nakonec jej vytiskněte.

V tuto chvíli je třeba připravit si obyčejnou grafitovou tužku, papír s vytištěným vzorem otočit a plochu papíru pokrýt tuhou. Když máte hotovo, papír otočte a přiložte stranou s tuhou na dřevo. Vzor nyní obtáhněte tak, aby se skrze tuhu „propsal“ do dřeva. Dřevo je teď připravené na vypalování.

Více se dozvíte v článku: Jak přenést motiv / obrázek na dřevo bez použití kopíráku

Druhý způsob: vzor jako „přes kopírák“

Druhý způsob přenosu vzoru na dřevo je ve skutečnosti velmi podobný tomu prvnímu. Rozdíl je v tom, že vrstvu tuhy z tužky nahradí starý dobrý kopírák. Opět je třeba zmenšit si obrázek na správnou velikost (buď překreslením na papír nebo v počítači a následným vytištěním). Poté použijte kopírák přesně tak, jak jste zvyklí. Neořezanou tužkou (nebo třeba stylusem) obtáhněte vzor a na dřevěné ploše máte přenesený vzor. Poté už můžete žhavit hrot vypalovačky.

Třetí způsob: přenos teplem

Třetí způsob přenosu vzoru na dřevo využívá tepla. Prvním nezbytným krokem je vytištění vzoru na laserové tiskárně či zkopírování na kopírce. Je nutné, aby šlo opravdu o laserový tisk, inkoust v tomto případě fungovat nebude. Vzor si tedy vytiskněte. Ale pozor! Musíte jej vytisknout zrcadlově obráceně.

Nyní položte papír na dřevo, obrázkem dolů. Z druhé strany jej přejíždějte plochým zdrojem velkého tepla, např. žehličkou. Na trhu jsou dostupné i vypalovačky se speciálním plochým nástavcem, v případě, že jednou takovou disponujete, můžete použít právě ji.

Popsané způsoby přenosu vzoru na dřevo nejsou jediné, patří ale mezi nejčastěji využívané. Pokud se vám povede je zvládnout, tvůrčí možnosti se vám značně rozšíří.