Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jaký je rozdíl mezi pájkou na dřevo a pyrografickou stanicí

Ve chvíli, kdy chce člověk začít s pyrografií, logicky se zajímá nejprve o nákup vhodného vybavení. Často je ale z množství jemu dosud neznámých pojmů zmaten. V případě pyrografie působí problémy především názvy „pyrografická stanice“ a „pájka na dřevo“. V čem se liší? A který z těchto dvou produktů je vhodnější právě pro vás?

Kouzlo pyrografie

Pyrografická technika zdobení přírodních materiálů je založena na vypalování žhavou kovovou koncovkou. Ta je vždy součástí přístrojů, pro které se používá označení pájka na dřevo nebo pyrografická stanice. Oba jsou určeny právě pro pyrografii, existují mezi nimi ale jisté rozdíly a začínající adepti této techniky proto občas tápou v to, které zařízení pro ně bude vhodnější.

Rozdíly mezi pájkou a stanicí

Vypalovací koncovka

Prvním parametrem, ve kterém se pájka na dřevo a pyrografická stanice liší, je vlastní vypalovací koncovka. V případě pájky na dřevo to jsou vypalovací hroty, u pyrografických stanic potom vypalovací jehly, resp. smyčky. Je to právě vypalovací jehla, která se rychleji rozžhaví, stejně jako po ukončení práce rychleji chladne. Stejně tak spotřebuje na své zahřátí na požadovanou teplotu méně energie.

Transformátor

Druhou výhodou pyrografických stanic je přítomnost transformátoru, díky čemuž je možné využívat větší rozsah teplot koncovky. Vypalování je tak možné provádět s takovou teplotou, která nejlépe odpovídá danému materiálu a konkrétní situaci.

Přesnější nastavení teploty

Vypalovací stanice nenabízí pouze širší rozsah teplot koncového vypalovacího prvku. Díky voltmetru, který je často jejich součástí, lze teplotu nastavovat také výrazně přesněji. Opět to znamená možnost mnohem snadnějšího a preciznějšího vypalování.

Přesnost a ovladatelnost

Obecně také platí, že vypalovací – pyrografické – stanice jsou díky kratší vzdálenosti od úchopu ke špičce jehlové smyčky výrazně přesnější a lépe ovladatelné. Stejně tak se vyznačují vypalovací stanice vyznačují delší životností. Měnit u nich lze jak vlastní jehlu, tak rukojeť. U pájky na dřevo je většinou vyměnitelný pouze samotný hrot.

pajka vypalovacka
Pájky na dřevo Pyrografické stanice

Jaké zařízení vybrat?

Z výše uvedeného je patrné, že pyrografické stanice nabízí pro vypalování širší výrazně možnosti a jejich nákup je vhodný především pro ty, kdo se chtějí pyrografii věnovat často a hlouběji. Naopak pájky na dřevo představují jednodušší řešení, pro které se často rozhodnou začátečníci či ti, kteří chtějí vypalovat spíše sporadicky a nekladou si na přesnost takové nároky. Není překvapením, že pyrografické stanice jsou obecně také o něco dražší.

Ať již se ale rozhodnete pro kterékoliv zařízení, vždy je třeba vybírat z kvalitních značkových produktů, u kterých má zákazník jistotu, že za své peníze dostane opravdovou kvalitu. Při výběru by měl dbát i na to, do jaké materiálu chce vypalovat, jaký bude potřebovat výkon apod. Pokud s pyrografií teprve začíná, doporučit lze konzultaci se zkušenými odborníky, a proto nás neváhejte kontaktovat.