Vypalování do dřeva j metoda, kterou ke zdobení nejrůznějších předmětů lidé používají prakticky odnepaměti. Mnoho kreativních lidí se mu věnuje i v dnešní době. Ale zatímco v ohni rozžhavené pruty nahradily hroty moderních pájek a vypalovaček do dřeva, jedna věc se nezměnila ani trochu: vypalování znamená práci s lokálními vysokými teplotami, a to zase znamená potenciální riziko zranění. Bezpečnosti při práci s vypalovačkami do dřeva je třeba věnovat opravdu velkou pozornost. Tím spíše, že možnost popálení je jen jedním z několika rizik, které nás mohou ohrožovat. Při dodržování správných zásad se ale není třeba ničeho bát. Jak tedy tato rizika minimalizovat?
Rizika při vypalování do dřeva
Rizika, která tvůrci při vypalování do dřeva hrozí, jsou v zásadě dvojího druhu. První skupina rizik souvisí s teplem, které je samozřejmě při vypalování potřeba, a druhá skupina potom s tím, že se při vypalování mohou uvolňovat některé toxické látky.
Rozžhavený hrot může při kontaktu s kůží způsobit popáleniny, ještě horší následky může mít smýknutí ruky s vypalovačkou a následné poranění oka. K tomu může dojít ve chvíli, kdy máme obličej příliš blízko pracovní plochy, na které vypalujeme.
Při vypalování se také do vzduchu dostávají zplodiny, kouř a prachové částice. I v tomto případě je třeba zajistit, aby se nám nedostaly dýcháním do těla. Ani to naštěstí není příliš složité.
Jak se chránit před popáleninami
Před popáleninami prstů se lze spolehlivě chránit tím, že budeme pracovat v rukavicích. Je samozřejmě třeba vybírat takové, které poskytují dostatečnou míru ochrany při náhodném chvilkovém kontaktu hrotu s kůží, a současně nejsou příliš tlusté, aby v nich člověk neztratil cit a mohl pohodlně vytvářet své dílo.
Klasické rukavice lze nahradit ochrannými návleky na prsty, ať již gumovými nebo látkovými, které lze sehnat v bezpočtu různých designových provedeních. Kvůli ochraně očí je potom vhodné mít při práci nasazené ochranné brýle.
Jak se chránit před zplodinami
Kromě toho, že je třeba své tělo chránit před poškozením „zvenku“, je na místě dávat si pozor i na ochranu „zevnitř“. Neplechu totiž mohou nadělat jedovaté plyny vznikající při vypalování do nevhodného dřeva (např. jedovatec), anebo prach a další látky vznikající při hoření a zatěžující plíce.
Ochranou je respirátor, v případě, že nehrozí únik jedovatých plynů ten obyčejný, který dnes již všichni důvěrně známe, v opačném případě ochrana vyšší třídy. Je také vhodné pracovat u otevřeného okna (pokud tedy venku není zrovna mráz).
Respirátor však není jediné řešení. V našem eshopu nabízíme zařízení na odtah kouře.
Komfort kromě bezpečí
I když by se mohlo nyní zdát, že vypalování do dřeva je značně riskantní činností, opak je samozřejmě pravdou. Uvedená opatření jsou čistě preventivního charakteru a v některých případech vhodná pouze pro specifické situace. Vypalování do dřeva je obecně velmi bezpečné a zcela běžně se mu věnují i větší děti.
Kromě bezpečnosti práce se vyplatí dbát také na pohodlí. Čím pohodlněji se budete u vypalování cítit, tím více vás bude bavit. Dbejte proto na to, aby mělo vaše vypalovací pero úchyt změkčený molitanem. Kromě toho se vyplatí zainvestovat i do stolu se sklopnou pracovní deskou. Díky ní lze při delší práci zamezit bolesti za krkem.