Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jak začít s vypalováním do dřeva

Jak začít s vypalováním2

Vzory a obrazy ve dřevě a dalších přírodních materiálech jako je kůže nebo korek vytvořené vypalováním – metodou zvanou pyrografie – vypadají velice efektně. Hodí se potom jako dekorace tradičních i moderních interiérů, jako originální dárky a dřevěné kuchyňské náčiní bude ozdobené mnohem hezčí než to obyčejné. Celá řada lidí by si ráda něco podobného vytvořila doma, bez zkušeností si ale často nejsou jistí, jak na to. S čím by tedy měl začátečník počítat a jak si naplánovat své první vypalování?

Krok č.1: Výběr vypalovacího zařízení

roudil2

Pokud dostanete vypalovačku do dřeva jako dárek, můžete se rovnou přesunout k druhému kroku. V případě, že si ale svoje zařízení vybíráte sami, bude vás jako první čekat jeho výběr. Vybírat můžete z jednodušších pájek na dřevo a ze sofistikovanějších vypalovacích stanic. Již na začátku si rozmyslete, jak často se budete vypalování věnovat. Pokud se tomuto koníčku budete chtít opravdu věnovat, vyplatí se volit vypalovačku s nastavitelnou teplotou.

Krok č.2: Výběr s úprava dřeva

Vypalování-do-masivního-dřeva

Velký význam má i výběr dřeva. Pro úplné začátečníky je ideální překližka, do které se vypaluje velmi snadno. K dostání jsou i díly s předpřipravenými vzory či obrazci. Pokud ale chce ale člověk vypalovat spíše do klasického dřeva, je vhodné volit dřevo světlé, bez suků a s co nejhladším povrchem.

Povrch se vyplatí vyhladit brusným papírem. Větší nerovnosti lze případně seříznout. Ta trocha času, kterou přípravě dřeva věnujete se vám vrátí v podobě snazšího vypalování.

Krok č.3: Připravte si vzor a přeneste jej na dřevo

Dalším krokem je přenesení vzoru, který chcete vypalovat, na dřevo. Málokdo zvládne vypalovat bez připravené šablony, zvláště pokud vypaluje poprvé. Pro přenesení vzorů existuje hned několik metod. Nejprve je vždy třeba si vzor vytisknout ve správné velikosti a poté obrys „obtisknout“ na dřevo. Klasikou je kopírovací papír, využít lze ale i tuhu z obyčejné tužky apod.

Více naleznete v článku: Jak přenést motiv / obrázek na dřevo bez použití kopíráku

Krok č.4: Bezpečí především

Připravte si veškeré potřebné vybavení, především to, které vás bude chránit před popálením, které je v začátcích samozřejmě o něco pravděpodobnější. Může se jednat o rukavice, ochranné brýle či respirátor chránící před nadýcháním se prachu a zplodin.

Nikdy také nebarvěte dřevěnou plochu předtím, než začnete vypalovat. Při vypalování by došlo k pálení barvy, což znamená zápach a případné další uvolňování toxických látek. Pokud budete vzor barvit, vždycky tak čiňte až po vypalování.

Více naleznete v článku: Bezpečnost a komfort při vypalování

Krok č.5: Začněte vypalovat

Návrh bez názvu (1)

Při vlastním vypalování začněte nejprve zlehka, a teprve poté zvyšte intenzitu. Netlačte ale příliš, výsledkem by mohl být zlomený hrot. Začínat by se mělo obtahováním linií, stínování si nechte až na dobu, kdy naberete větší zkušenosti, neboť se jedná o poměrně náročnou disciplínu.

Pro inspiraci navštivte naše články:

60 tipů kde hledat inspiraci pro pyrografii?

Vánoční inspirace na vypalování do dřeva

Halloweenská inspirace na vypalování do dřeva

Krok č.6: Povrchová úprava

Ve chvíli, kdy je dílo hotovo, je vhodné ošetřit její povrch vrstvou laku na dřevo, případně oleje a vosku (to v případě kuchyňského náčiní). Bez povrchové úpravy by totiž vypálené vzory brzy vybledly a ztratily svoji původní podobu. Vliv slunečního záření, působení vody, mechanické opotřebení… to vše může vypálený vzor postupně poškodit, a nakonec jej učinit téměř neviditelným.

Vypalování do dřeva je krásným koníčkem, kterému se může naučit každý. Pokud k němu od začátku přistoupíte zodpovědně a budete se chtít učit a zdokonalovat, brzy se stanete opravdovým mistrem.