Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jak si vybrat vhodnou vypalovačku do dřeva?

Jak-si-vybrat-vhodnou-vypalovačku-do-dřeva3

Jak často plánujete vypalovat?

V případě, že si budete pořizovat vypalovačku do dřeva, je vhodné se zamyslet nad tím, jak často s ní plánujete tvořit. Pokud vám nejde pouze o její vyzkoušení, rozhodně se vyplatí sáhnout po takové vypalovačce s regulací teploty. Znamená toto, že jednoduše přizpůsobíte teplotou vypalovací jehly / hrotu tvrdosti zvoleného dřevěného podkladu. Navíc budete mít pod kontrolou tloušťku a výraznost jednotlivých tahů.

Úchop vypalovacího pera u pyrografické stanice se ergonomicky nejvíce podobá klasickému peru, vzdálenost mezi špičkou jehly a místem úchopu je mnohem kratší než u běžné pájky na dřevo. Jednoduchý úchop umožní i začátečníkům bezpečné a pohodlné vypalování.

Další nespornou výhodou pyrografických stanic je jejich delší životnost a možnost vypalovat své kreativní nápady i do tvrdších odrůd dřeva.

Také vypalovací jehly se rychleji nahřívá i ochlazuje, díky čemuž se dají rychle vyměňovat a urychlí se tak celkový proces vypalování.

Příklady pyrografických stanic:

tt1---a

Vypalovačka do dřeva TT-1

tt4a

Vypalovačka do dřeva TT-4

br

Vypalovačka do dřeva Brenn-Peter Master

Jak velké obrazy plánujete vytvářet?

Další otázku, kterou byste si při výběru vypalovačky měli položit, je „Jak velké obrazy chci vypalovat?“ Čím větší obrazy plánujete vypalovat, tím více na tom samozřejmě strávíte času. To ale znamená, že se vypalovací pero začne i více ohřívat. Proto při výběru vypalovačky byste měli brát ohled i na lepší tepelnou izolaci vypalovacího pera v úchytové části. Nejlepší materiály pro to jsou: korek, molitan nebo guma.

Doporučuje si přečíst článek: jak přenést motiv / obrázek na dřevo bez použití kopíráku

 

Do jakého dřeva plánujete vypalovat?

Vypalování-do-masivního-dřeva

Dalším bodem, nad kterým byste se měli zamyslet je tvrdost dřeva na vypalování. Jsou dva typy, měkké nebo tvrdé dřevo.

Za měkké dřevo se považuje bříza, topol nebo překližka. V případě, že plánujete vypalovat do takto měkého podkladu, vystačí vám i vypalovačka s menším výkonem, v rozmezí 20–40 W.

Do skupiny tvrdšího dřeva patří buk, dub nebo habr – pro tento typ byste měli vybrat vypalovačku s větším výkonem, 40+ W.

Podrobnější informace o výběru dřeva se dozvíte v našem článku: jaký dřevěný podklad je nejlepší pro vypalování / pyrografii?

 

Vyplatí se připlatit za kvalitu?

Rozhodně ano! Stejně jako všude jinde platí pravidlo, že se vyplatí připlatit za kvalitnější přístroj. Nejen, že vám vydrží déle, ale zároveň nabízí i jiné benefity jako je právě lepší tepelná izolace úchopu, vyšší výkon, přesnější regulaci teploty jehly a pohodlnější úchop. Rozhodně neuděláte chybu, pokud šáhnete po prémiových německých pyrografech od značky Brenn-Peter. Jedná se o rozhodně nejznámější vypalovačku na evropském trhu, která krásně poslouží jak začátečníkům, tak i profesionálům..