Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jaký dřevěný podklad je nejlepší pro vypalování / pyrografii?

drevo

Při práci s vypalovačkou do dřeva je třeba dodržovat některá základní pravidla. Jedná se především o výběr vhodného podkladového materiálu. Jaké dřevo je pro vypalování nejvhodnější a jaké bude naopak působit problémy a práci ztěžovat? Pro dobrý výsledek je výběr správného dřeva velmi důležitý pro začátečníky stejně jako pro pokročilé.

Vypalování do masivního dřeva

Vypalování do masivního dřeva je samozřejmě možné a výsledek vypadá opravdu dobře. Je ale třeba vzít v potaz, že není dřevo jako dřevo a pro některé druhy nemusí být vaše vypalovačka dostatečně výkonná.

Obecně platí, že při vypalování do prken a plátů z masivního dřeva záleží na jeho tvrdosti. Velmi tvrdá dřeva jako jsou habr, buk či dub vyžadují opravdu výkonnou vypalovací stanici. Počítejte s tím, že vypalovačka by měla mít výkon alespoň 40 W. Pro měkčí druhy dřeva jako je např. bříza, topol či olše, postačí k dosažení dobrých výsledků i vypalovačka méně výkonná.

Vypalování-do-masivního-dřeva

Povrch dřevěného podkladu

K tomu, aby se vám na podklad dobře vypalovalo, je třeba, aby byl hladký, nebyly na něm suky a obecně byl bez jakýchkoliv výraznějších vzorů. V případě, že hladký nebude, vypalovací pero se bude ve struktuře dřeva zasekávat, práce bude obtížnější a méně přesná.

Pozor na jehličnany

Pro vypalování není vhodné ani dřevo z jehličnatých stromů. To je sice velmi měkké a teoreticky by vám měla stačit i základní vypalovačka s nízkým výkonem, často ale obsahuje vrstvy smůly. Ty působí při vypalování velké problémy a vypalovací jehla na nich bude zanechávat nechtěné a nevzhledné mezery.

Výhody překližky

Pro snadné vypalování je velmi oblíbeným materiálem překližka. Je totiž velmi hladká, měkká a v neposlední řadě levná. Neoblíbenějšími druhy překližek jsou potom ty z břízy a topolu. Do překližky lze vypalovat velmi snadno i s málo výkonnými vypalovačkami.

preklizky2

Výběr vypalovací stanice

Z uvedeného stručného přehledu je tedy patrné, že již prvotní výběr pyrografické stanice by se měl řídit tím, do jakého materiálu chcete vypalovat. Zvláště pokud cílíte na vypalování do tvrdších druhů dřeva, bude třeba volit spíše výkonnější profesionální pyrografy. V opačném případě by se vám totiž pracovalo poměrně špatně a výsledky by vůbec nemusely odpovídat vaši představám. A byla by velká škoda, pokud by vás něco takového mělo od pyrografie třeba odradit.

Bez ohledu na to, jaký materiál si zvolíte, je ale třeba, abyste se vždy snažili pořídit si opravdu kvalitní vypalovačku, se kterou se vám bude pohodlně pracovat. V naší nabídce naleznete jak základní vypalovačky typu pájky na dřevo, tak i profesionální vypalovací staníce od prémiové německé značky Brenn-Peter (přečtěte si také článek o rozdílu mezi pájkou na dřevo a pyrografickou stanicí).