Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jak pomocí laku na dřevo prodloužit životnost vypáleného obrázku

lak-na-drevo

Vypalovačky do dřeva umožňují vytvářet opravdu krásná díla a tomu odpovídá i neustále rostoucí obliba této metody s dlouhou a bohatou historií. Příkladů využití pyrograficky ozdobených předmětů je nespočet a pravděpodobně jste se již i vy s nějakými setkali. Dřevo, coby čistě přírodní materiál, přímo vybízí k tomu, aby si jím lidé ozdobili chaty či chalupy, ale své místo si nepochybně najde i v bytě uprostřed města. Ale i když patří do dřeva vypálený obrázek k těm trvanlivějším ozdobám, i on potřebuje ochranu před vnějšími vlivy tak, aby vydržel dělat radost co nejdéle.

Proč je třeba vypálené obrázky chránit?

Vystavíte-li si dřevěný předmět s vypáleným obrázkem na polici, bude se na ní nepochybně dobře vyjímat. Současně na něj ale bude svítit slunce, usazovat se prach a při manipulaci s ním bude na obrázek působeno i přímým dotekem (pro předměty, které používáte, např. klíčenky, to potom platí dvojnásob).

Všechny tyto vlivy postupně zbavují obrázek nebo jiný vypálený motiv původních charakteristik, kontrastu apod. Nejde samozřejmě o nic neobvyklého, tímto problémem trpí prakticky všechny dekorační techniky a řada z nich ještě v mnohem větší míře. Je ale na místě přemýšlet o tom, jak vypálený obraz stabilizovat, ochránit jej před poškozením a značně mu tak prodloužit životnost. Odpovědí jsou speciální laky na dřevo.

Lak jako ochrana vypálených obrázků

lak-na-drevo-3

Lak je nejspolehlivější ochranou vypálených obrázků. K tomuto účelu se používají bezbarvé laky na vodní bázi. Díky svému složení nejsou tyto laky škodlivé vůči životnímu prostředí a s jejich pomocí bude obrázek nejen chráně, ale dokonce ještě lépe vynikne.

Je samozřejmě mít na paměti, že laky jsou určeny pro ochranu předmětů dekoračních nebo obecně takových, které nepřicházejí do styku s potravinami. Neměly by se proto používat na lakování pyrografií ozdobeného dřevěného nádobí. Jinak je ale lak velmi užitečným pomocníkem a měli byste jej používat pokaždé, když nějaké své nové dílo dokončíte.