Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Co je pyrografie?

co-je-pyrografie2

Pod pojmem pyrografie se skrývá metoda tvorby obrazů a dalších motivů na dřevěném povrchu vypalováním. Vypalování do dřeva má stejně tak dlouhou historii, jako zajímavou budoucnost, o čemž svědčí stále větší množství kreativních lidí, kteří se jí věnují. Co konkrétně si ale pod pojmem pyrografie představit?

Vypalování do dřeva

Pyrografie je tedy označení pro vypalování do dřeva. Vysoká teplota umožňuje vypálit do struktury dřeva jakýkoliv motiv a dřevo se tímto způsobem zdobilo již v dávné minulosti. Využívaly se k tomu nejčastěji nažhavené kovové nástroje. Na tom se koneckonců nic nezměnilo, jen již dnes nepoužíváme v ohni nebo na horké ploše nahřáté železné pruty, ale elektricky žhavené hroty moderních vypalovaček.

Vypalovací zařízení

roudil2

Vypalovací zařízení používané pro pyrografickou techniku lze rozdělit do dvou obecných kategorií. Jedná se jednak o tzv. pájky na dřevo a potom pyrografické stanice. Zatímco pájky na dřevo jsou jednoduchá zařízení vhodná spíše pro občasné vypalování jednoduchých obrazců, pyrografické stanice nabízí výrazně více možností, vyšší výkon, pohodlnější používání apod.

Co lze s pomocí pyrografie vytvářet?

Vypalováním do dřeva lze vytvářet nespočet produktů. Někdo si takto vyrábí dekorace na svoji chalupu či horskou chatu, kam se díky tomu, že je dřevo čistě přírodní materiál, velmi dobře hodí.

Vypálený obrázek je také originálním a velmi osobním dárkem pro vaše blízké nebo přátele. Dřevěné předměty s vypálenými jmény nebo důležitými daty mohou být krásnou vzpomínkou na významnou událost, příjemně strávenou společnou dovolenou apod.

Velmi často je pyrograficky zdobeno třeba dřevěné nádobí. Takové potom může být opět osobním dárkem a připomínkou vzájemného vztahu tvůrce a obdarovaného. Pyrografie může být i prostředkem pro tvorbu skutečného umění. Pokud máte alespoň trochu kreativního ducha, lze vypalování do dřeva jen doporučit.

Přečtěte si také článek: 60 tipů kde hledat inspiraci pro pyrografii?