Zákaznická podpora:+420 725 705 710info@veledilo.cz
Měna
CZK

Jak správně používat kopírovací papír

Pyrografie je skvělou metodou výroby zajímavých a krásně vypadajících obrazů a motivů na dřevě pomocí vypalovaček do dřeva. Vzhledem k tomu, že dřevo je přírodní a velmi přirozený materiál, bude takový i finální výrobek. Pyrografie je také metoda velmi přístupná a může se jí věnovat prakticky kdokoliv. Jednou z prvních otázek, kterou začínající příznivci pyrografie obvykle mají, je ta směřující k tomu, jak dostat na dřevěnou plochu třeba vytištěný obrázek. Není to nikterak složité.

Přenos obrázku na dřevěnou plochu

Jen málokdo může říct, že je schopen vypalovat obraz bez toho, aby jej měl překreslený na vypalovací ploše. Ani překreslení podle předlohy ale není snadné, a ne každý má takový talent, aby to zvládl. Naštěstí existují i jiné možnosti. Ideální je přenést si obrázek na dřevo z vytištěného vzoru a poté jej vypálit.

Jak na přenos obrázku

Pokud se chystáte vypalovat pouhý obrys nějakého tvaru, text apod., je možné připravit si šablonu a tu na dřevo prostě tužkou obkreslit. Pokud se ale jedná o složitější obrázek nebo motiv, je třeba to provést jinak. Pomoci nám v tom může třeba klasický kopírovací papír.

Přenos obrázku s pomocí kopírovacího papíru

Přenos obrázku na vypalovací plochu není nikterak složitá. Prvním krokem je vytištění obrázku, který si chcete na dřevo vypálit. Ten potom snadno obkreslíte s „kopírákem“ mezi obrázkem a dřevěnou plochou.

Když se obrázek propíše a vy jej máte na dřevě, nic vám nebrání v jeho vypálení. Pokud se vám zdá, že na konci stále na dřevě zbývají stopy po grafitu z kopírovacího papíru i tam, kde by být neměly, lze je snadno odstranit jemným brusným papírem a obrázku tak již v cestě k dokonalosti nic nestojí. Obrázek lze dále stínovat, případně oživit barvami na dřevo, či jej ošetřit lakem na dřevo apod. Použití kopírovacího papíru je velmi elegantním a jednoduchým způsobem přenosu obrázku na dřevnou plochu. Zvládne to každý!

Přečtěte si také článek: Jak přenést motiv / obrázek na dřevo bez použití kopíráku